Biblioteka Publiczna w Kałuszynie

Literackie podróże, te małe i te duże

Artykuły

Przejdź do - "Literackie podróże, te małe i te duże" - wiersze Jana Brzchwy

"Literackie podróże, te małe i te duże" - wiersze Jana Brzchwy

„Literackie podróże, te małe i te duże” wyruszyły razem z uczniami klasy IIa w świat klasyki dziecięcej literatury. Podczas lekcji dzieci poznały wiersze Jana Brzechwy oraz biografię ich autora. Po głośnym czytaniu wierszowanych historyjek o przygodach zwierząt i roślin sprawdzili swoją umiejętność zapamiętywania w quizie przygotowanym przez panie z Biblioteki Publicznej. Podsumowaniem zabawnej lekcji była praca plastyczna – ilustracja do wybranego wiersza.

Fotogaleria

5 maja 2021
Przejdź do - "Literackie podróże, te małe i te duże" - spotkanie z Jasiem i Małgosią

"Literackie podróże, te małe i te duże" - spotkanie z Jasiem i Małgosią

Biblioteka Publiczna w Kałuszynie rozpoczęła kreatywną metodę pracy z dziećmi z wykorzystaniem japońskiego teatrzyku Kamishibai. Premierowy spektakl był w szczególności adresowany do uczniów klasy 1b uczestników projektu „Literackie podróże, te małe i te duże”. Dzieci bez wychodzenia z domu obejrzały online znaną baśń J. i W. Grimm. Jak relacjonuje wychowawczyni klasy, pani Magdalena Gójska - Gogol „Podczas ostatniego, piątkowego spotkania na zajęciach online w tym roku kalendarzowym, uczniowie klasy 1b poznali baśń autorstwa Braci Grimm "Jaś i Małgosia". Niby utwór, który znają wszyscy, ale naszym najmłodszym został przedstawiony w szczególny sposób. Pracownicy Biblioteki Publicznej we współpracy z naszą szkołą nagrali dla uczniów ową baśń. W pięknej scenerii teatrzyku Kamishibai tekst baśni przedstawiła pani Małgorzata Leszczyńska. Po wysłuchaniu i obejrzeniu nagrania uczniowie omówili z wychowawczynią najważniejsze zagadnienia baśni. Wymieniali bohaterów dobrych i złych, układali plan wydarzeń, zagrali w quiz prawda/ fałsz. Ostatnim punktem spotkania online z baśnią "Jaś i Małgosia" było wykonanie ilustracji do utworu. Jednoznacznie mogę stwierdzić, że nie jest straszny nam czas pandemii i nawet w tak ciężkim dla nauki okresie możemy fantastycznie bawić się z literaturą”.

Rezultatem prowadzonych zajęć projektowych są pięknie wykonane prace, które prezentujemy państwu poniżej.

Fotogaleria

5 stycznia 2021

Karty świąteczne klasy IIa

Dziękujemy klasie IIa wraz z wychowawcą za piękne karty świąteczne.

22 grudnia 2020
Przejdź do - "Literackie podróże, te małe i te duże" -  Dzień pluszowego misia z klasami Ib i IIa

"Literackie podróże, te małe i te duże" - Dzień pluszowego misia z klasami Ib i IIa

"Dzień pluszowego misia" świętowali również z nami uczniowie uczestniczący w projekcie pt. „Literackie podróże, te małe i te duże”. Poniżej prezentujemy prace uczniów klasy Ib i IIA. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią projekt realizowany był zdalnie, dzieci wykonały prace platyczne w domowym zaciszu i przysłane do nas przez wychowawców.

Prace uczniów klasy Ib

Prace uczniów klasy IIa

26 listopada 2020
Przejdź do - "Literackie podróże, te małe i te duże" - spotkanie z "Dziewczynką z parku"

"Literackie podróże, te małe i te duże" - spotkanie z "Dziewczynką z parku"

30 października w ramach cyklicznych spotkań „Literackie podróże, te małe i te duże” uczniowie kl. II A poznali przygody Andzi z książki Barbary Kosmowskiej „Dziewczynka z parku”. Korzystając ze sprzyjającej pogody oraz przestrzegając narzuconych restrykcji zajęcia odbyły się na placu szkolnym. Autorka w prosty i zrozumiały dla małego czytelnika sposób mówi o wspomnieniach, które bolą. Bohaterka obrazowo przedstawia uczucia, jakie się w niej kłębią. Jednak skupia się na pozytywnych uczuciach które motywują ją do działania i radzenia z problemami. Tematyka śmierci do dyskusji z małym czytelnikiem jest czymś bardzo trudnym jednak uczestnicy projektu poradzili sobie z tym wyśmienicie. Dzieci nauczyły się nazywać i wyrażać emocje oraz opisywać je swoimi słowami. Każdy uczestnik powiesił liść - emocji na drzewku uczuć. Po zajęciach plenerowych uczniowie w klasie wraz z wychowawczynią wykonali  pracę plastyczną jesiennego drzewa.

Fotogaleria

2 listopada 2020