Ochrona środowiska
- Szczegóły
- Odsłony: 978
Leśniczy pełni dyżur w budynku Urzędu Miejskiego w Kałuszynie w każdy wtorek od godz. 9:00
Hubert Nowak
tel. 530553246
- Szczegóły
- Odsłony: 653
Przypominamy, że termin wnoszenia opłaty rocznej za rok 2024 z tytułu utrzymania wpisu w Rejestrze BDO mija 29 lutego 2024 r.
- Szczegóły
- Odsłony: 617
Sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami za 2023 rok składane są wyłącznie w wersji elektronicznej, za pośrednictwem bazy BDO, w terminie do 15 marca 2024 r., do marszałka województwa mazowieckiego właściwego ze względu na siedzibę firmy.
- Szczegóły
- Odsłony: 744
Do 31 marca 2024 r. należy:
- przedłożyć marszałkowi województwa wykaz informacji o korzystaniu ze środowiska zawierający naliczenia opłat za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, za wydane uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych i składowanie odpadów za rok 2023
- Szczegóły
- Odsłony: 3759
W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym oraz prognozami, że będzie on jednym z najgorszych pod względem jakości powietrza Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie przypomina, że istnieje możliwość sprawdzenia aktualnych jakości powietrza na danym obszarze, umożliwia to m.in.:
- Szczegóły
- Odsłony: 1971
Przez teren gminy rozciąga się. Około 8 % powierzchni Mińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu należy do tutejszej gminy. Cały obszar zajmuje powierzchnię 29.316 ha, rozciąga się na długości 30 km wzdłuż drogi Warszawa - Terespol. Najliczniej reprezentowanymi zbiorowiskami są tu bór świeży, bór mieszany, lasy mieszane, występuje ponad 700 gatunków roślin naczyniowych, w tym 12 objętych ochroną ścisłą, 10 ochroną częściową i 51 taksonów uznawanych za rzadkie.
- Szczegóły
- Odsłony: 2064
Na terenie uroczyska Gójszcz w 1995 roku powstał Rezerwat Przełom Witówki. Rezerwat zajmuje obszar ponad 92 ha, z czego ponad 6 ha znajduje się na terenie gminy Kałuszyn. Wzdłuż rzeki Witówki ciągnie się ols porzeczkowy, dużym udziałem chronionej czarnej porzeczki. W kompleksie z olsem występują łęgi: łęg przystrumykowy, łęg wiązowo-jesionowy, grąd lipowo-grabowy i bór mieszany. Na terenie rezerwatu występują gatunki chronione: wawrzynek wilczełyko, złoto głów storczyk Fuscha, storczyk szerokolistny, grążel żółty kopytnik zwyczajny, bagno zwyczajne, turówka wonna, kruszyna, kalina.
- Szczegóły
- Odsłony: 2106
Głazy narzutowe uznane za pomniki przyrody znajdują się na gruntach wsi Garczyn Duży. Są to :
średnioziarnisty granit różowy, drobnoziarnisty granit różowy, gnejs szary.
Użytek ekologiczny "Sosny Olszewickie" stanowią starodrzew sosnowy w wieku około 300 lat. Użytek zajmuje obszar o pow. 0,22 ha, stanowi unikatowe stanowisko sosny zwyczajnej o zachowanym naturalnym pokroju korony.
- Szczegóły
- Odsłony: 2078
- lipa drobnolistna znajdująca się na terenie probostw Parafii Rzymsko - Katolickiej w Kałuszynie,
- lipa drobnolistna "Renata" znajdująca się w parku podworskim w Sinołęce,
- dęby szypułkowe "Bolek" i "Lolek" zlokalizowane na prywatnej nieruchomości w miejscowości Leonów
- Szczegóły
- Odsłony: 2091
Charakterystyka środowiska gminy Kałuszyn
Gmina Kałuszyn położona jest w dorzeczu Bugu na pograniczu Kotliny Warszawskiej na zachodzie i Wysoczyzny Siedleckiej na wschodzie.